Cukier w górę! Szybko!

Cukier w górę! Szybko!

Niedocukrzenie, czyli zbyt niski poziom cukru we krwi, wymaga od diabetyków zdecydowanej reakcji. Glikemię trzeba jak najszybciej podnieść do poziomu, który nie będzie zagrażał naszemu bezpieczeństwu.

Lekarstwem na niedocukrzenie jest szybkie spożycie glukozy. Ważne, by była to czysta glukoza, np. w postaci słodkiego napoju czy tabletek glukozowych. Nie powinny być to słodycze, które zwykle zawierają sporo tłuszczu, spowalniającego przenikanie cukru do krwi.

Pamiętaj! Niedocukrzenie należy leczyć – czyli podnieść poziom cukru do bezpiecznego poziomu, a nie zajadać!

Wielu pacjentów po epizodzie niedocukrzenia ma wysokie cukry. Głównie z powodu nadmiaru węglowodanów. Zasada jest taka, by w zależności od poziomu cukru, zjeść 10-20 g glukozy, odczekać 10-20 minut, zmierzyć cukier i ewentualnie zjeść kolejne 10-20 g glukozy. Tak mówi teoria. W praktycy, pacjenci zwykle rzucają się na cokolwiek, co jest słodkie, zapominając o wskazanej ilości czystej glukozy. Nie wynika to oczywiście z wrodzonego łakomstwa, ale z towarzyszącego im w tym momencie odczucia tzw. wilczego głodu. Nasz mózg, broniąc się przed niedocukrzeniem, wysyła silne sygnały o zapotrzebowaniu na energię. Nagle pojawiający się głód, trudno do opanowania, to dla wielu osób wiadomy symptom niedocukrzenia.

Dlatego po epizodzie niedocukrzenia należy często kontrolować cukier. Bardzo prawdopodobne, że po godzinie będzie on już za wysoki i konieczna będzie niewielka korekta insuliną. Ważne, by z tą korektą nie przesadzić i nie doprowadzić do kolejnego niedocukrzenia.

Nie zawsze jednak diabetyk zdąży pomóc sobie sam. Niekiedy cukier obniża się bardzo szybko, a to od razu powoduje pojawienie się bardzo poważnych i ciężkich objawów niedocukrzenia, takich jak zdezorientowanie, zagubienie czy trudności z podejmowaniem racjonalnych decyzji. Wówczas nieoceniona jest pomoc osób trzecich, które potrafią zaobserwować niecodzienne zachowanie i udzielić adekwatnej pomocy (podać słodkie picie lub tabletki, zmierzyć cukier).

Zdarza się i tak, że w wyniku niedocukrzenia pacjent traci przytomność. Wówczas należy szybko podać mu domięśniowo glukagon lub wezwać pogotowie. Ciężkie hipoglikemie z utratą przytomności to stan zagrażający życiu, dlatego z jednej strony trzeba robić wszystko, by do nich nie dopuścić, a z drugiej edukować otoczenie osoby chorej, by w razie potrzeby szybko otrzymała ona konieczną pomoc.

Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Bogumił Wolnik, diabetolog

Nasza strona internetowa używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych, reklamowych oraz funkcjonalnych. Dzięki nim możemy indywidualnie dostosować stronę do twoich potrzeb. Każdy może zaakceptować pliki cookies albo ma możliwość wyłączenia ich w przeglądarce, dzięki czemu nie będą zbierane żadne informacje.