Czy chorując na cukrzycę można uprawiać sporty ekstremalne?

Pytanie to nadal budzi kontrowersje. Większość lekarzy zaleca pacjentom ostrożność i proponuje raczej umiarkowane formy aktywności. Z kolei diabetycy są skłonni udowadniać sobie i światu, że choroba w niczym ich nie ogranicza. Czy zatem cukrzyca i sport mogą iść ze sobą w parze? Prawda jak zwykle leży pośrodku.

Sporty ekstremalne mogą być niebezpieczne dla osób z cukrzycą, głównie z powodu ryzyka niedocukrzenia. O ile niski poziom cukru we krwi podczas nordic walkingu bez większych problemów można podnieść, o tyle podczas skoku ze spadochronem, nurkowania czy wspinaczki wysokogórskiej może on być zagrożeniem dla życia diabetyka. Jednocześnie wysiłek fizyczny nie może być „zabezpieczony” celowo zbyt wysoką glikemią. Wysokie cukry prowadzą z czasem do późnych powikłań cukrzycy, jeśli towarzyszą aktywności fizycznej mogą doprowadzić do kwasicy ketonowej, ale też osłabiają koncentrację oraz opóźniają reakcje, co przy sportach ekstremalnych może być równie niekorzystne jak niedocukrzenie.

Edukacja zamiast straszenia

Współczesne podejście do pacjentów z cukrzycą uprawiających sport, w szczególności do osób młodych, które nie mają przewlekłych powikłań cukrzycy i są dobrze wyedukowane  skłania się jednak ku temu, żeby nie tyle pacjentom zakazywać czegokolwiek, co edukować ich, jak mają chronić się przed niedocukrzeniem i przecukrzeniem, także podczas ekstremalnego wysiłku. Przykłady aktywnych osób z cukrzycą pokazują, że jest to możliwe. Oprócz właściwej edukacji oraz znajomości własnego organizmu w uprawianiu sportów ekstremalnych bardzo pomagają nowoczesne zdobycze techniki (system FreeStyle Libre, ciągły monitoring glikemii, pompy insulinowe, nowoczesne leki doustne, które minimalizują ryzyko niedocukrzeń).

Przygotowanie do każdego wysiłku fizycznego zależy w największym stopniu od jego charakteru. Aktywności tlenowe mogą prowadzić do spadku poziomu cukru we krwi, także po kilku godzinach od zakończenia wysiłku, a beztlenowe (siłowe) do jego podwyższenia. Rodzaj wysiłku determinuje zatem dawkowanie insuliny / leków hipoglikemizujących oraz dietę. Czynnikiem zabezpieczającym przed niedocukrzeniem w trakcie aktywności są odpowiednio zbilansowane posiłki, oparte na węglowodanach złożonych. W trakcie wysiłku konieczne należy mieć przy sobie zapasy glukozy, które pozwolą na podniesienie poziomu cukru podczas niedocukrzenia. 

ADC-11097