cukrzyca ciążowa zagrożenia

Dlaczego tak duży nacisk kładzie się na diagnozowanie cukrzycy ciężarnych, a w razie jej wystąpienia na działania mające zapewnić prawidłowy poziom cukru we krwi? Ponieważ podwyższona glikemia jest czynnikiem ryzyka wielu powikłań zarówno dla dziecka, jak i jego mamy.

Cukrzyca ciążowa – zagrożenia dla dziecka

Dzieci matek z cukrzycą ciężarnych narażone są na wrodzone wady serca, nerek i układu nerwowego. Częstym skutkiem cukrzycy ciążowej jest tzw. hipertrofia (inaczej makrosomia), czyli mówiąc najprościej – zbyt duża masa urodzeniowa, powyżej 4 kg, ale zdarza się też sytuacja odwrotna – dziecko rodzi się bardzo małe i mówimy wówczas o hipotrofii (mikrosomii), również będącej skutkiem przecukrzeń w okresie płodowym. Sama cukrzyca ciężarnych może powodować też opóźnienia w rozwoju płodu oraz przyczynić się do śmierci dziecka podczas porodu.

Cukrzyca ciążowa a powikłania u mamy

Zagrożenia jakie cukrzyca ciążowa niesie dla mamy to przede wszystkim częste infekcje dróg moczowych, ryzyko poronienia, wzrost ciśnienia tętniczego i wielowodzie, czyli nadmierna ilość płynu owodniowego.

Ponadto, cukrzyca ciążowa jest bardzo istotnym czynnikiem wskazującym na ryzyko rozwoju u nich cukrzycy typu 2. w ciągu kolejnych 15-20 lat od porodu. Fakt nieradzenia sobie organizmu z wyzwaniem, jakim jest ciążą już świadczy o pewnym upośledzeniu w wydzielaniu i działaniu własnej insuliny. Zwykle z wiekiem stan ten się pogłębia. Młode mamy, które w czasie ciąży miały zdiagnozowaną cukrzycę ciążową powinny po porodzie prowadzić zdrowy i aktywny tryb życia. Przede wszystkim utrzymywać szczupłą sylwetkę, znaleźć czas na regularną aktywność fizyczną oraz zdrowo się odżywiać. Pewną podpowiedzią dotyczącą odżywiania mogą być zalecenia dietetyczne, jakich kobieta przestrzegała w czasie ciąży, by utrzymać normoglikemię (czyli prawidłowy poziom cukru we krwi). A zatem należy unikać obfitych posiłków oraz węglowodanów prostych, warto zrezygnować ze słodyczy, wyeliminować z diety soki i napoje. Podstawą menu powinny zostać węglowodany złożone, wartościowe białko, warzywa bogate w błonnik oraz owoce w ograniczonych ilościach.

Konsultacja merytoryczna: dr n. med. Bogumił Wolnik, diabetolog

ADC-22619