Badania epidemiologiczne wskazują, że niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby występuje u ponad 60% chorych z cukrzycą typu 2. Jest ona ściśle związana z zespołem metabolicznym, obrazowo można powiedzieć, że jest ona takim samym następstwem dla wątroby, jak cukrzyca dla trzustki czy dna moczanowa dla stawów.

Diabetycy znajdują się w grupie ryzyka wielu chorób, w tym schorzeń wątroby. Ryzyko to jest szczególnie duże u pacjentów otyłych, mających wysokie ciśnienie oraz nieprawidłowe stężenie cholesterolu. Choroby wątroby, podobnie jak cukrzyca typu 2., rozwijają się podstępnie, początkowo nie dają żadnych objawów; zwykle rozpoznaje się je przypadkiem, stwierdzając nieprawidłowości w rutynowych badaniach krwi lub w USG jamy brzusznej. Dlatego osoby z grupy ryzyka powinny nawet na własną rękę raz na jakiś czas monitorować enzymy wątrobowe. Jeśli wyniki badań są nieprawidłowe, konieczna jest wizyta u hepatologa.

Nieprawidłowości związane z wątrobą mogą mieć różne natężenie. Można powiedzieć, że niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby to taki sygnał ostrzegawczy, który zlekceważony może doprowadzić do poważnych problemów. U diabetyków częste są bardzo różne nieprawidłowości wątrobowe: od łagodnego stłuszczenia prostego przez postępujące stłuszczeniowe zapalenie wątroby aż do marskości i raka wątroby. Badania wskazują, że nawet u 50% osób chorych na cukrzycę rozpoznawana jest marskość wątroby, a u 1/8 cukrzyków to właśnie ona jest przyczyną zgonu.

Nie warto zatem obawiać się diagnostyki ani z nią zwlekać, ponieważ wątroba ma duże zdolności regeneracyjne. Szybko wychwycone zmiany mogą się zupełnie cofnąć w wyniku leczenia. A to w wielu aspektach przypomina terapię cukrzycy typu 2.

Modyfikacja stylu życia

Lecenie niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby wymaga przede wszystkim modyfikacji stylu życia. Można powiedzieć, że jej wymagania są bardzo podobne, jak cukrzycy typu 2. Celem pacjentów powinno być obniżenie masy ciała (problem jest mocno skorelowany z nadwagą i otyłością), należy przestrzegać diety, korzystnej dla wątroby, a takżenie unikać wysiłku fizycznego. Wątroba bardzo dobrze reaguje na regularną aktywność, najlepiej wysiłek aerobowy. Ma on dla wątroby podobne znaczenie jak przy cukrzycy: pozwala spalić nadmiar toksycznych węglowodanów i tłuszczów, uwrażliwia nas na działanie insuliny. Kolejnym elementem terapii są leki, ale tutaj znowu, podobnie jak w przypadku cukrzycy, samo przyjmowanie medykamentów jest mało skuteczne, jeśli pacjent nie będzie stosował się do zaleceń niefarmakologicznych.

Menu dla wątroby​

Osobom mającym problemy hepatologiczne z automatu proponuje się tzw. dietę wątrobową. Okazuje się, że jej ramy są równie rozmyte, co ramy diety cukrzycowej. Trzeba też przyznać, że zalecenia dla diabetyków i „wątrobowców” nieco się wykluczają, co może być problemem przy współwystępowaniu tych schorzeń. Na pewno wątroba nie toleruje wszelkich toksyn, przede wszystkim alkoholu. Stąd w ramach „diety wątrobowej” pacjentów obowiązuje abstynencja. Z samą dietą sprawa jest bardziej złożona. Panuje przekonanie, że wątroba nie znosi nadmiaru tłuszczu czy produktów smażonych. Jednak nie wszyscy lekarze się z tym zgadzają. Niektórzy nie rekomendują pacjentom konkretnej diety, a podstawowym zaleceniem jest obniżenie masy ciała. W amerykańskich periodykach jako najzdrowsze opisuje się w ostatnich latach głównie diety z ograniczeniem węglowodanów prostych oraz diety wysokobiałkowe oparte na białku roślinnym. Niewiele mówi się o tym, że dieta ma być uboga w tłuszcze. Osoby otyłe i diabetycy z problemem wątrobowym powinni eliminować przede wszystkim węglowodany proste w postaci słodyczy. Ale już pytanie, jakie pieczywo wybrać – lekkostrawne, białe, pszenne ze względu na wątrobę czy wolno wchłaniające się razowe, pozostaje kwestią nierozstrzygnięta.

ADC-10709