Matylda, moja córka, zachorowała na cukrzycę typu 1 pięć lat temu w wieku 6 lat. Dla niej i całej naszej rodziny był to szok i dramat. Początki z cukrzycą są bardzo, bardzo ciężkie, tak dla pacjenta, jak i jego bliskich. Wciąż w szoku, nieobeznani z tematem, codziennie po kilka razy musieliśmy (i wciąż musimy) podejmować decyzje, które mogły zaważyć na zdrowiu, a nawet życiu naszego dziecka. Towarzyszył temu ciągły strach.

Po wyjściu ze szpitala przez kilka miesięcy mierzyliśmy córce cukier tradycyjnym glukometrem kilkanaście razy na dobę. Czasem ta liczba sięgała ponad 20. To było konieczne, ale też uciążliwe, zwłaszcza dla córki. W szkole, latem na placu zabaw, zimą na sankach, na basenie, w nocy – wciąż musiała się kłuć. Najpierw trzeba było umyć ręce, a więc badanie w sumie zajmowało nawet kilka minut.

Nowe możliwości

Trzy lata po diagnozie, w Polsce pojawił się system FreeStyle Libre i życie diabetyków stało się łatwiejsze.
Dla mojej córki i dla nas rodziców najważniejsze są dwie funkcje:
– łatwość/szybkość skanowania
– trendy glikemii wskazywane strzałkami
Używamy Libre od prawie dwóch lat i niezmiennie te funkcje doceniamy. Córka niedawno skończyła 11 lat. Bardzo lubi jeść i bardzo lubi różne aktywności fizyczne. Przy tej kombinacji łatwość skanowania i wskazania trendów glikemii bardzo ułatwiają nam życie.
Dzięki strzałkom trendów i możliwości zeskanowania sensora w każdych warunkach częściej udaje nam się zapobiegać hipo- i hiperglikemiom. 
Matylda świetnie radzi sobie w szkole. I z nauką, i z cukrzycą. Dzięki Libre może się zmierzyć w każdej chwili, nie traci przerw na pójście do toalety, umycie rąk i pomiar tradycyjnym glukometrem. Przykłada czytnik do sensora i już 
Uwielbia pływać, kilka razy w tygodniu chodzimy na basen, gdzie Libre ułatwia nam podgląd poziomów cukrów. Sensor jest wodoodporny, więc spokojnie można z nim pływać i się skanować.

W grupie raźniej

W dniu wejścia Libre na rynek polski wpadłam na pomysł stworzenia na Facebooku grupy tematycznej dotyczącej tego systemu. Pomyślałam, że to w naszym kraju nowość i dobrze byłoby wymieniać się doświadczeniami na ten temat z innymi użytkownikami. Pomysł od razu wdrożyłam w życie. Pod koniec sierpnia 2016 r., założyłam forum FreeStyle Libre Polska (Pl), którego głównym celem miało być wsparcie i pomoc w użytkowaniu Libre. To była bardzo dobra decyzja; bo jak się okazało tej pomocy szukają tysiące osób. Forum liczy już prawie 7 tysięcy użytkowników i codziennie ich przybywa. 

Rodziny cukrzycowe potrzebują wsparcia na co dzień. Nieważne czy w rodzinie choruje dziecko, czy dorosły. Po diagnozie otrzymałam ogromne wsparcie i pomoc na forach cukrzycowych na Facebooku, tak samo było (i jest) z systemem FreeStyle Libre. 

Podsumowując

Po otrząśnięciu się z szoku po diagnozie, okiełznaliśmy chorobę na tyle, na ile to możliwe. Żyjemy prawieżenormalnie z cukrzycą w tle. Po diagnozie zaczęliśmy podróżować, spełniać swoje marzenia. Cieszymy się każdym dniem. Choroba w niczym nie ogranicza mojej córki i naszej rodziny. Cieszymy się życiem i czerpiemy z niego pełnymi garściami, a Libre nam w tym bardzo pomaga.


Danka Skrobich, mama jedenastoletniej Matyldy, chorującej na cukrzycę typu 1. Założycielka i administratorka grupy na Facebooku FreeStyle Libre Polska (Pl), która obecnie ma już ponad 7 tys. członków.

Otrzymałem/am wyrób za darmo w zamian za przekazanie opinii i recenzję.
Powyższa opinia na temat systemu FreeStyle Libre jest prywatną opinią autorów, spółka Abbott Laboratories Poland Sp. z o.o. nie odpowiada za jej prawdziwość, trafność ani rzetelność. 
Artykuł powstał na zlecenie firmy Abbott.

ADC-11181