Przeczytaj porady dietetyka, krok po kroku…

Drogi pacjencie, zapomnij o godzinach spędzonych na uzupełnianiu papierowego dzienniczka samokontroli oraz o wręczaniu lekarzowi swoich zapisków na pogiętych i mało estetycznych formularzach. Glukometr Optium Xido Neo to nie tylko piękny design oraz precyzja w monitorowaniu Twoich poziomów cukru.

Urządzenie może być stosowane, jako pamiętnik Twojego leczenia (mierzysz poziom cukru i wprowadzasz dane na temat dawek insuliny, a następnie tworzysz kolorowy wydruk). Może być też używane jako kalkulator bolusa (dla osób, którym lekarz określa stałe dawki insuliny bazowej oraz podawanej przed posiłkiem i mają ustalony współczynnik korekty).

Co jest potrzebne do rozpoczęcia Twojej przygody z glukometrem Xido Neo?

Przede wszystkim oprogramowanie „FreeStyle Auto-Assist Neo”, kabel umożliwiający podłączenie urządzenia do komputera (dostępny w zestawie z glukometrem) oraz oczywiście nasz bohater – glukometr Optium Xido Neo. Zestaw startowy otrzymasz bezpłatnie od swojego lekarza lub pielęgniarki, w każdej aptece lub na stronie producenta (www.bibliotekadiabetyka.pl).

Zanim podłączysz swój nowy glukometr do komputera, pobierz program komputerowy „FreeStyle Auto-Assist Neo”.

Uwaga! Glukometr Xido Neo nie współpracuje z programem „FreeStyle Auto-Assist 2.0” dostępnym na stronie www.bibliotekadiabetyka.pl. Wersja 2.0 jest przeznaczona do pracy z glukometrem Optium Xido.

Gdy zainstalujesz program na komputerze, możesz za pomocą kabla podłączyć glukometr do komputera. Program FreeStyle włączy się automatycznie. W tym samym czasie na glukometrze wyświetli się napis PC (zdjęcie nr 1). Od tej chwili możesz korzystać z programu komputerowego.

Na stronie startowej programu FreeStyle po prawej stronie zobaczysz wizualizację glukometru. Poniżej pojawią się takie dane jak: nazwa urządzenia, ID pacjenta, godzina oraz data ustawione w glukometrze oraz jego numer seryjny. Przy pierwszym podłączeniu możesz nadać swojemu Neo własną nazwę np. Kasia lub Adam.

Od tego momentu, podłączając glukometr do programu zainstalowanego na dowolnym komputerze będzie wyświetlała się ta sama nazwa. W  każdym momencie można ją zmienić w zakładce „Inne ustawienia glukometru” – do której masz dostęp ze strony startowej aplikacji (rycina nr 2).

Po lewej stronie ekranu startowego znajdują się takie zakładki jak „Utwórz raporty” oraz „Ustawienia insuliny”. 

„Ustawienia insuliny” to zakładka dla Twojego lekarza lub pielęgniarki (dostęp do niej następuje po wpisaniu odpowiedniego kodu). W tej zakładce lekarz może ustawić Twoje dawki insuliny bazowej i do posiłków oraz współczynnik korekty, a następnie zapisać je na Twoim glukometrze (rycina nr 3).

Od momentu zaprogramowania dawek insuliny Twoje Neo staje się kalkulatorem bolusa, który będzie Ci podpowiadał, ile podać jednostek insuliny do posiłku w zależności od Twojego poziomu cukru. 

Na przykład, zalecana dawka insuliny do śniadania wynosi 4 jednostki. Przed posiłkiem mierzysz poziom cukru. Wraz z wynikiem na ekranie glukometru zaczyna migać ikonka strzykawki (zdjęcie nr 4). Należy na nią nacisnąć, aby pojawiła się zalecana dawka insuliny do posiłku po uwzględnieniu ewentualnej korekty (zdjęcie nr 5).

Przykład przedstawiony na zdjęciach – poziom cukru przed śniadaniem wynosił 116 mg/dl. Zalecana dawka insuliny do posiłku wynosi 4 jednostki (4 jednostki zalecone wcześniej przez lekarza oraz 0 jednostek korekty). Gdyby poziom cukru przed posiłkiem był powyżej normy, glukometr zaleciłby większą, natomiast gdyby niższy – mniejszą dawkę insuliny.

Na wydruku powyższe czynności zostaną zapisane w następujący sposób:

Dnia 20 lutego przed godziną 10.00 poziom cukru wynosił 116 mg/dl. Pomiar poziomu cukru był wykonywany przed spożyciem śniadania. Zalecona dawka insuliny wynosiła 4 jednostki insuliny i była podana do posiłku (na wydruku zaznaczone symbolem jabłuszka). Po 2 godzinach od spożycia śniadania poziom cukru wynosił 96 mg/dl (rycina nr 6).

Jakie są minusy takiego rozwiązania? Producenci glukometru założyli, że pacjent będzie spożywał w ciągu dnia tylko trzy główne posiłki zawierające węglowodany i wymagające podania insuliny. Jesli między posiłkami dojadasz tylko produkty niskowęglowodanowe (np. warzywa, szynkę drobiową), nie musisz podać dodatkowej dawki insuliny. Natomiast, jeśli na podwieczorek zaplanowano posiłek wysokowęglowodanowy np. sałatkę owocową, to wymaga on podania insuliny krótkodziałającej. Glukometr natomiast jest zaprogramowany, że insulinę do posiłku pacjent podaje tylko trzy razy dziennie (śniadanie, obiad i kolacja) – tak więc dawkę w tym wypadku musisz dostosować samodzielnie, a dodatkowo nie możesz jej wprowadzić ręcznie do pamięci urządzenia. 

Dla kogo więc jest funkcja kalkulatora bolusa? Dla każdej osoby chorej na cukrzycę, której lekarz zalecił podawanie insuliny bazowej rano i/lub wieczorem oraz doposiłkowej maksymalnie do trzech posiłków w ciągu dnia oraz ustalił współczynnik korekty.

Jeśli nie korzystasz z Optium Xido Neo na zasadzie kalkulatora bolusa, Twój glukometr może stać się dzienniczkiem z cukrami i dawkami insuliny w jednym.

Jak to działa? Po podłączeniu glukometru do komputera i włączeniu aplikacji FreeStyle, wybierasz zakładkę „Utwórz raporty” (rycina nr 8). Na kolejnym ekranie ustawiasz, jakie rodzaje wydruków i z jakiego okresu czasu chcesz wykonać (rycina nr 7). 

Pierwszy dostępny wydruk „Zrzut” przedstawia statystyki danego okresu czasu. Możesz tutaj znaleźć takie informacje, jak średnie stężenie glukozy, najniższy i najwyższy zarejestrowany wynik, liczbę hipoglikemii, średnią liczbę badań na dobę oraz dane na temat insuliny (rycina 8). Taki wydruk daje Tobie i Twojemu lekarzowi ogólną wiedzę na temat tego, jak systematycznie dokonujesz pomiarów poziomu cukru. 

Kolejny wydruk „Rejestr dzienny” to dzienniczek pomiarów poziomu cukru. W sposób przejrzysty na osi czasu przedstawione są wyniki pacjenta. W przypadku, gdy poziom cukru jest za wysoki, wynik zaznaczony jest na żółto. Gdy jest za niski – na czerwono (rycina nr 9).

Wydruk „Dzień modalny” pozwala z kolei zaobserwować na jednym wykresie wszystkie wyniki pacjenta. Na podstawie takiego wykresu można zaobserwować o której godzinie występuje tendencja do niskich lub wysokich poziomów cukrów (rycina 10).

Jakie są minusy korzystania z Optium Xido Neo jako pamiętnika? Właściwie nie ma żadnych. Jakie są więc plusy? Nie musisz nosić ze sobą papierowego dzienniczka pomiarów cukrów, który z czasem jest pognieciony, pobrudzony i wygląda po prostu nieestetycznie. Nie musisz też uzupełniać danych w dzienniczku na kolanie na korytarzu Poradni Diabetologicznej. Jedynie co robisz, to mierzysz poziomy cukru, wprowadzasz, ile podałeś insuliny, podłączasz glukometr do komputera i robisz przejrzysty wydruk dla siebie i swojego lekarza.

Najlepiej uczymy się na podstawie własnych doświadczeń. Każdy pacjent powinien wybrać glukometr, którego obsługa oraz wygląd będą najbardziej odpowiadały jego potrzebom. Przekonaj się, jakie możliwości oferuje Xido Neo – być może będzie to glukometr idealny dla Ciebie.

Małgorzata Napierała, dietetyk