kontrola glikemii w ciązy

Można uznać za banalne stwierdzenie: ,, że każda matka chce dla swojego dziecka jak najlepiej”. Od początku troszczysz się o rozwijające się w Tobie dziecko, zmieniasz tempo życia, zwracasz uwagę na to co jesz. Nim coś zrobisz, dwa razy upewniasz się czy nie zagrozi to maluszkowi. Prawidłowe postępowanie nie wydaje się takie trudne. Jednak są sytuacje, gdy pomimo wielu starań nie udaje Ci się wpłynąć na swoje zdrowie tak jakbyś tego chciała. Niestety częstym przykładem takiej sytuacji jest cukrzyca ciążowa.

Gdy widzisz na teście ciążowym dwie kreski, wszystko zaczyna być dla Ciebie nowe. Rola w życiu, zadania, oczekiwania, przekształcenie swojego dotychczasowego życia. Zaczynasz mieć wyobrażenie jak wyglądać będzie Twoje dziecko, jaki będzie miało kolor oczu, kim zostanie w przyszłości. I nagle idąc na rutynowe badania w ciąży dowiadujesz się, że nie wszystko jest w porządku. Pada diagnoza cukrzyca ciążowa.

Z cukrzycą jest tak, że każdy o niej słyszał, ale nie każdy wie na czym dokładnie polega, tym bardziej w ciąży.

Przyczyny cukrzycy ciążowej

Bezpośrednią przyczyną cukrzycy ciążowej są zachodzące w ciąży zmiany hormonalne. W organizmie kobiety dochodzi do wzrostu produkcji estrogenu, progesteronu, prolaktyny oraz laktogenu łożyskowego. Taki wzrost ma zapewnić odpowiedni rozwój dziecka i właściwy przebieg ciąży. Jednak zbyt wysokie stężenie tych działających diabetogennie hormonów osłabia działanie insuliny, która odpowiada za regulowanie poziomu glukozy we krwi. Gdy działanie insuliny jest upośledzone, a dodatkowo wrażliwość organizmu na ten hormon zmniejsza się, kontrola poziomu glukozy jest zaburzona.

Masz prawo być zaskoczona, pełna obaw, zaniepokojona. Sama wiadomość o cukrzycy jest jak grom z jasnego nieba. Dla Ciebie jest to jeszcze większe zmartwienie ponieważ dotyczy ona rozwijającego się  dziecka.

Musisz mieć świadomość, że cukrzyca ciążowa nie dotyczy tylko Ciebie i Twojego samopoczucia. Ma również ogromne znaczenie medyczne dla przebiegu ciąży i przede wszystkim dla maluszka.

Może powodować tzw. makrosomię, co oznacza, że dziecko osiąga masę urodzeniową ponad 4000g. To z kolei utrudnia lub czasami wręcz uniemożliwia poród drogami natury i jest wskazaniem do przeprowadzenia cięcia cesarskiego, które przecież jest operacją z wszystkimi jej  konsekwencjami. Jeśli chodzi o maluszka, to w brzuchu jest pod stałym wpływem Twojego cukru. Tuż po urodzeniu jego organizm nie potrafi często sam zaspokoić zapotrzebowania w związku z czym częściej dochodzi u takich dzieci do hipoglikemii czyli obniżonego poziomu glikemii, co może skutkować koniecznością podłączenia specjalnej pompy infuzyjnej.

Wszystko to groźnie wygląda i faktycznie powyższe powikłania  się zdarzają. Nie musi to jednak dotyczyć Ciebie. Największe znaczenie będzie miał Twój sposób postępowania. Tylko odpowiednie zachowania i prawidłowo prowadzona cukrzyca ciążowa, może nie doprowadzić do powikłań.

Najważniejsza jest kontrola glikemii

Najważniejsze jest, aby wiedzieć kiedy cukier jest nieprawidłowy. Zbyt niski poziom glikemii, zbyt wysoki i przede wszystkim  nagłe wahania w pomiarach są każdorazowym zagrożeniem dla Ciebie i dziecka. Czasami wydaje Ci się, że to co jesz jest zdrowe. Jednak tak naprawdę nie znasz ani indeksu glikemicznego danego produktu, ani nie wiesz jak Twój organizm na niego reaguje. Teraz musi się to zmienić.

Najistotniejszym w leczeniu cukrzycy jest ciągłe monitorowanie jej poziomów oraz utrzymywanie ich w normie. Musisz na nowo poznać swój organizm, wiedzieć jaki wpływ mają na niego dane produkty, nauczyć się dobierać odpowiednie porcje o odpowiednich porach.

Sysyem monitorowania glikemii bez nakłuwania

Początkowo możesz czuć się w tym wszystkim zagubiona, nie wierzyć, że kiedyś się tego nauczysz. Pamiętaj, że musisz zacząć od stałego monitorowania cukru na czczo, przed i godzinę po posiłkach a także w nocy. Rozpoczynając naukę życia z cukrzycą w ciąży warto mierzyć cukry również po spożyciu przekąsek czy konkretnych produktów, co pozwoli nabyć Ci wiedzy, które z nich jak wpływają na Twoją glikemię.

Dla takich osób jak Ty powstał system FreeStyle Libre , dzięki któremu oszczędzasz sobie setek ukłuć w palec. Założenie sensora raz na 14 dni pozwala odczytywać poziom cukru tak często jak chcesz czy potrzebujesz za pomocą specjalnej aplikacji w telefonie. Zarówno dla osoby uczącej się jak i już doświadczonej w cukrzycy stałe monitorowanie jest nieodłącznym elementem leczenia. Dzięki nowoczesnej technologii możesz mniej boleśnie przejść przez cukrzycę ciążową -minimalizując konieczność nakłuć opuszek palców. Jednak najważniejszą zaletą FreeStyle Libre jest możliwość zeskanowania pomiarów o każdej porze w zaledwie sekundę. To taki Twój dzienniczek, idealnie prowadzony, do którego Ty nic nie musisz wpisywać.

Jest to o tyle przydatne, że taki dzienniczek zawsze chcą zobaczyć lekarze. Na jego podstawie można zmodyfikować dawki insuliny czy wychwycić Twoje często nieświadomie popełniane błędy żywieniowe.

Jest jeszcze jedna rzecz na którą warto zwrócić uwagę. Wcale nie musisz stawiać się na osobistą wizytę w gabinecie lekarskim. Możesz samodzielnie, zdalnie przesłać wszystkie pomiary do swojego doktora. W dobie teleporad łatwiej  jest skonsultować się ze specjalistą nie tracą czasu na zbędne dyktowanie wyników. Nie dość, że nie tracisz na dokładności przekazywanych informacji to jeszcze nie narażasz się na kontakt z innymi osobami, co w dobie pandemii dla ciężarnych jest bardzo ważne.

Cukrzyca ciążowa do 6 tygodni po porodzie zazwyczaj mija, nie mniej jednak jest to dla Ciebie znak ostrzegawczy, że za parę lat może wrócić już jako stała choroba. Nigdy jej nie lekceważ.Czas ciąży jest szczególnie ważny dla dziecka. Postaraj się by zrobić wszystko aby był to czas jak najbardziej bezpieczny.

Anna Majda-Sandomierska
Położna Mamą

ADC-26358