Podstawę nowej, zmodyfikowanej przez Instytut Żywności i Żywienia piramidy zdrowego żywienia stanowi teraz aktywność fizyczna. Zaleca się codzienną aktywność fizyczną trwającą co najmniej 30–45 minut.

Zalet płynących z uprawiania sportu nie sposób wyliczyć. Z najistotniejszych dla osób chorych na cukrzycę wymienić należy: łatwiejszą kontrolę glikemii, poprawę insulinowrażliwości oraz redukcję masy ciała. Przykładem na to, że diabetycy mogą rywalizować ze zdrowymi przeciwnikami nawet na zawodowym poziomie, może być udział w tegorocznym Tour de Pologne drużyny kolarskiej w pełni złożonej z osób chorych na cukrzycę.

Kolarstwo

Po ostatnich sukcesach polskich kolarzy na igrzyskach olimpijskich w Rio, postanowiłem właśnie z pomocą tej dyscypliny sprawdzić możliwości, jakie daje system FreeStyle Libre. Przedmiotem poniższego artykułu będzie przypadek 28-letniego pacjenta chorego na cukrzyce typu 1., amatorsko uprawiającego kolarstwo. Podczas 14-dniowego użytkowania nowatorskiego Systemu Monitorowania Glikemii Flash FreeStyle Libre, pacjent spędził na treningach około 21 godzin, w tym 3 godziny przeznaczając na rozciąganie się, a pozostałe na jazdę na rowerze. Łącznie przejechał 580 km.

200 km z Libre

Pierwszy „większy” test urządzenia przeprowadzono w warunkach domowych na rowerku stacjonarnym. Dzięki temu możliwe było okresowe kontrolowanie wyników poprzez testy z krwi. Założone 200 km udało się przejechać w 5 godzin i 35 minut. Średnia prędkość wyniosła ponad 36 km/h, a tętno 155. Pacjent wypił 6,5 litrów płynów, w tym 2 litry wody, pozostałą część stanowił napój izotoniczny. Ponadto spożył około 100 g węglowodanów w postaci batonów energetycznych. Podczas próby wykonano 36 pomiarów, w tym 12 kontrolnych przy użyciu testu paskowego. Uzyskany wykres glikemii mieści się w zakresie normy, jednak uwagę wyraźnie zwraca obecność większości pomiarów w dolnym zakresie. Wynika to prawdopodobnie ze zbyt małego zmniejszenia insuliny bazowej dzień wcześniej.
Wykonane po wysiłku badania krwi wykazały typowe cechy odwodnienia, wzrost kreatyniny do 1,35 mg/dl (z 1,25), spadek sodu do 130 mmol/l (z 142) oraz chlorków do 93 mmol/l (ze 103). W badaniach moczu nie wykazano odchyleń.

Producent zaleca wykonanie testu z opuszki palca w ściśle określonych sytuacjach. Są to:
–  okres szybkich zmian stężenia glukozy,
–  sytuacja, gdy stężenie glukozy w płynie śródtkankowym może nie odzwierciedlać dokładnie stężenia glukozy we krwi,
–  informacja systemu o hipoglikemii,
–  występowanie objawów niezgodnych z odczytami.

Stan odwodniania organizmu jest właśnie sytuacją, gdy wartości najbardziej różniły się od rzeczywistych. Zaobserwowano nie występujące do tej pory różnice pomiarów wynoszące około 30 mg/dL, dlatego tak ważne jest odpowiednie nawodnienie zarówno podczas użytkowania Libre, jak i w czasie wysiłku.

Czas w góry

Po testach stacjonarnych przyszła pora na sprawdzenie urządzenia w terenie. Ogromną przewagą systemu FreeStyle Libre nad standardowymi glukometrami jest możliwość wykonania bezkrwawego pomiaru poziomu glukozy. Oznacza to brak konieczności wcześniejszej dezynfekcji opuszki palca. Ponadto użytkownik nie musi już posiadać przy sobie nakłuwacza oraz pasków. Pomiar odbywa się poprzez zeskanowanie sensora i trwa mniej niż sekundę. Można go dokonać również jadąc na rowerze. Podczas 5 godzinnej próby pacjent przejechał 100 km na rowerze górskim, w tym czasie 21 razy zmierzył poziom glikemii. Oprócz sztywnego wyniku na ekranie wyświetla się kierunek i szybkość zmian, co podczas aktywności fizycznej jest ogromnym ułatwieniem.

Na wykresie wyraźnie zaznacza się trend obniżania glikemii po pierwszych 15 minutach wysiłku. Wynika to z ciągłej aktywności insuliny szybko działającej, podanej do śniadania o 10.00. Dzięki znajomości kierunku zmian pacjent spożył dodatkowe węglowodany i udało się uniknąć hipoglikemii. Podobna tendencja spadkowa widoczna jest w ostatniej godzinie i również w tym przypadku system zareagował właściwie, a dzięki temu nie zarejestrowano hipoglikemii. 5 godzin ciężkiego wysiłku fizycznego, podczas którego przejechano 100 km, w tym prawie 1700 metrów przewyższeń udało się pokonać w zakresie normoglikemii, nie tracąc przy tym czasu na przymusowe przerwy związane z nakłuwaniem palca.

Podsumowując

Aktywność fizyczna powinna być stałym elementem w leczeniu cukrzycy. Pamiętać jednak należy o zagrożeniach, do których w przypadku diabetyków doliczyć trzeba między innymi ryzyko hipoglikemii oraz w przypadku jej wystąpienia, większe prawdopodobieństwo kontuzji. Dzięki systemowi FreeStyle Libre firmy Abbott możliwy jest bezpieczny wysiłek, którego nie trzeba przerywać. Przenosi się to na lepsze efekty zdrowotne i wydolnościowe oraz daje nowe możliwości osobom chorym na cukrzycę. Na zakończenie warto również podkreślić bardzo dobrą wytrzymałość kleju użytego w sensorze. Sprawdza się on zarówno podczas ćwiczeń gimnastycznych, jak i w czasie treningów ze wzmożonym wydzielaniem potu, pozwalając użytkownikowi kontrolować stężenie glukozy przez 14 dni, bezboleśnie, w dowolnym miejscu i czasie, nawet co minutę.

lek. med. Oskar Kublin, ukończył studia na wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Lekarz rezydent chorób wewnętrznych Szpitala Powiatowego w Oświecimiu, w trakcie studiów doktoranckich. Zainteresowany zastosowaniem nowoczesnych technologii w diabetologii. Wolny czas przeznacza na treningi kolarskie. Jest kilkukrotnym medalistą Mistrzostw Polski Lekarzy w Kolarstwie Górskim. Stara się łączyć swoje sportowe i medyczne zainteresowania w codziennej pracy lekarza.

ADC-11159