Artykuł promocyjny

Moi pacjenci to przede wszystkim dzieci i młodzież z cukrzycą typu 1. Współczesne leczenie tego schorzenia ma nadal charakter objawowy i w porównaniu do innych chorób stwarza wiele trudności. System FreeStyle Libre szczególnie przydatny okazał się dla dzieci szkolnych i przedszkolnych, którym pozwala na samodzielne i prawidłowe wykonywanie pomiaru glikemii w czasie ich pobytu poza domem – podkreśla dr n o zdr. Sabina Przewoźniak.

Leczenie cukrzycy typu 1. polega na dostarczaniu z zewnątrz insuliny, której organizm sam nie wytwarza, a następnie na kontroli jej działania w organizmie. Bardzo ważny jest stały udział pacjenta i jego opiekunów w procesie leczenia i samokontroli. Moim zadaniem, jako edukatora, jest przygotowanie dzieci i młodzieży oraz ich rodziców do samodzielnego prowadzenia cukrzycy. Przede wszystkim staram się jak najlepiej wdrożyć małych i nastoletnich pacjentów w edukację diabetologiczną i uświadomić im, jak ważna w tej chorobie jest samokontrola, a zwłaszcza regularne monitorowanie glikemii.

Wyzwanie pomiaru

Z moich doświadczeń wynika, że najtrudniejsze jest samo zaakceptowanie choroby i pogodzenie się z koniecznością częstych pomiarów glikemii i podawania insuliny. Z uwagi na bezpieczeństwo dzieci chorych na cukrzycę typu 1. zaleca się co najmniej 6 pomiarów poziomu cukru we krwi dziennie, ale z mojej praktyki wynika, że są pacjenci i ich rodzice, którzy nie przestrzegają tych zaleceń i wykonują zdecydowanie mniej pomiarów, a to nie pozwala na właściwą ocenę efektów działania insuliny. Powodów nie-dostatecznej samokontroli jest wiele, np. duża urazowość palca, ból przy nakłuciu, niechęć ujawniania choroby itp.

Pytania o glikemię

W trakcie szkoleń pojawiają się często pytania o oznaczenia glikemii na glukometrze. Pacjentów zastanawia, czy badania jedynie w określonych porach są wystarczające dla kontroli cukrzycy, zwłaszcza w takich sytuacjach jak wprowadzanie nowych posiłków, czy czasowe złe wyrównanie metaboliczne spowodowane np. dodatkową chorobą? Mają wątpliwości, czy pomiary są prawidłowo wykonane, czy nie wpłynęły na nie czynniki zakłócające np. brudne ręce (wcześniej dotykaliśmy owoce), niewystarczająca kropla krwi? Czy na podstawie tak uzyskanych wyników pacjent prawidłowo modyfikuje dawkę insuliny i dobrze weryfikuje skład i kaloryczność posiłków? Niestety, wykonując pomiar glikemii na glukometrze, możemy przeglądać jedynie pojedyncze wyniki, które nie dają pełnego obrazu glikemii a przez to utrudniają podejmowanie decyzji terapeutycznych.

Jak prowadzić samokontrolę?

Dużym ułatwieniem dla lekarza i edukatora w leczeniu pacjentów z cukrzycą (szczególnie dzieci i młodzieży) jest prowadzenie zeszytu samokontroli. Kontrola ta powinna być nie tylko rejestracją wartości glikemii i ewentualnie glikozurii, ale również powinna dokumentować istotne zdarzenia w ciągu doby, które mogły mieć wpływ na glikemię. W sytuacjach awaryjnych pacjenci powinni kontrolować także stężenie ciał ketonowych we krwi lub z moczu. Dopiero na podstawie takiej dokumentacji można przepro-wadzić właściwą interpretację uzyskanych wyników. Jednak precyzyjne prowadzenie dokumentacji jest znacznym utrudnieniem zarówno dla chorych, jak i ich opiekunów. Można powiedzieć, że wymaga to szczególnej staranności i poświecenia dodatkowego czasu, co w dobie wiecznego pośpiechu, ale też zmęczenie obowiązkami cukrzycowymi jest pewnym problemem.

Trzeba przyznać, że prowadzenie tradycyjnych dzienniczków samokontroli odchodzi w zapomnienie, a coraz większą popularność zyskują ich formy elektroniczne. Nowoczesne glukometry oraz systemy do monitorowania glikemii rejestrują wszystkie pomiary z uwzględnieniem precyzyjnego czasu badań oraz dają możliwość wprowadzania dodatkowych informacji o różnych zdarzeniach mających wpływ na glikemię.

Libre – postęp w samokontroli

Symbolem postępu w samokontroli cukrzycy jest bez wątpienia system FreeStyle Libre, będący w pełni nowoczesnym urządzeniem służącym do kontroli przebiegu cukrzycy.

Pacjenci bardzo szybko dowiedzieli się o możliwościach zdobycia tego systemu i z radością dzielili się tą nowiną. Czternastoletni Hubert podczas szkolenia opowiadał: „FreeStyle Libre jest super. Nie muszę się kłuć, nareszcie nie bolą mnie palce. Glikemie mogę mierzyć w każdej chwili i w każdym miejscu – nikt tego nawet nie zauważa. Na ekranie widzę wykres mojego poziomu cukru od ostatniego pomiaru. Na komputerze za pomocą programu mogę wszystko dokładnie obejrzeć i przeanalizować.” Z uśmiechem pokazuje mi swoje wykresy.

Rzeczywiście dzięki graficznej interpretacji danych w łatwy sposób można je analizować. Czytelność wygenerowanych raportów bardzo ułatwiała nam komunikację i pozwoliła na szybką interpretację wyników.

Natomiast mama dziewięcioletniego Krzysia mówi, że „od miesiąca Krzysiu jest szczęśliwym użytkownikiem FreeStyle Libre. Dzięki temu urządzeniu ograniczyliśmy nakłuwanie paluszków do minimum. Nareszcie jestem spokojna gdy synek przebywa na Orliku. Bez problemów mogę wówczas monitorować jego glikemię, dzięki czemu oboje czujemy się bezpiecznie. Aplikacja sensora jest bezbolesna i szybka. Na początku trzeba się oswoić z tym urządzeniem i trochę je wyczuć. Później śmigamy i nie wyobrażam sobie życia bez Libre”.

Libre – wybór młodych

System FreeStyle Libre szczególnie przydatny okazał się dla dzieci szkolnych i przedszkolnych, którym pozwala na samodzielne i prawidłowe wykonywanie pomiaru glikemii w czasie ich pobytu poza domem. Uważam, że jest świetnym rozwiązanie do kontrolowania glikemii w szkole i przedszkolu, bo nie tyko pozwala na szybki i bezbolesny pomiar bez konieczności nakłuwania opuszki palca, ale też daje duży komfort pracy nauczycielom i wychowawcom. Nieocenioną zaletą jest funkcja strzałek, które określają trend w przypadku gwałtownego spadku lub wzrostu glikemii.

Młodzież również docenia ten system, bo dla nich ważne jest, że mogą dyskretnie bez konieczności od-słaniania miejsca założenia sensora zeskanować glikemię. Pacjenci i rodzice podkreślają, że dzięki Libre ich komfort życia znacznie się poprawił a oni sami są bardziej pewni swoich działań. System ten pozwala na swobodną kontrolę glikemii bez konieczności kalibrowania. To, że system daje możliwość wykonania dowolnej liczby pomiarów (nawet co minutę) w dowolnym miejscu i czasie powoduje, że pacjenci zwiększają częstość badań glikemii. Możliwość dyskretnego podglądu aktualnej sytuacji to jedno, ale rewelacyjna i bardzo motywująca jest wizualizacja graficzna glikemii z ostatnich 8 godzin. Również w przypadku podróżowania czy przebywania poza domem system FreeStyle Libre jest bardzo wygodny i bezpieczny, bo nie wchodzi w grę popełnienie błędnego pomiaru np. z powodu nieumytych rąk. Libre pozwala na pełną swobodę kontroli glikemii, bo mając duże możliwości rejestracyjne poprzez zanotowanie wyniku cukru we krwi, pozwala również na zapisanie posiłku, dawek insuliny czy wysiłku fizyczne-go. Dane te dają możliwość szybkiej oceny sytuacji i odpowiedniej jej interpretacji.

Źródło: www.facebook.com/JaCukrzyk/

Libre – czytelność pomiaru

Pacjenci, którzy prowadzą monitorowanie glikemii za pomocą systemu FreeStyle Libre na wizytę edukacyjną przychodzą z gotowymi wydrukami wyników. Bardzo skraca to czas edukacji oraz poprawia jej skuteczność. Program komputerowy pozwala na wykorzystanie danych do oceny właściwego wyrównania i prognozowania wyniku hemoglobiny glikowanej z wybranego okresu. Dzięki właściwościom rejestracyjnym oraz możliwościom czytelnego zarządzania zebranymi wynikami łatwiej dochodzimy do przyczyn niepowodzeń lub utwierdzamy się w poprawnym działaniu. Czytelność wygenerowanych raportów ułatwia ich interpretację. Prostota i łatwość użytkowania systemu FreeStyle Libre daje nam pełną niezależność. Jest to na pewno odejście od pierwotnej, klasycznej metody kontroli cukrzycy i papierowej wersji prowadzenia dzienniczków samokontroli.

dr n o zdr. Sabina Przewoźniak, pielęgniarka, Klinika Diabetologii i Otyłości Wieku Rozwojowego w Poznaniu

ADC-11084