Sacharoza jest dodawana nie tylko do słodkości i przekąsek! Niestety producenci dodają ją niemal do wszystkiego, a spożycie w zbyt dużej ilości zwiększa ryzyko wielu schorzeń i chorób, w tym cukrzycy typu 2., otyłości, próchnicy, nowotworów, demencji i chorób kardiologicznych.
Lekarze i dietetycy ostrzegają nas, aby obniżyć konsumpcję sacharozy, ale w wielu przypadkach nie jesteśmy nawet świadomi, jak dużo jest jej w produktach, które jemy. Poniżej przedstawiamy 10 przykładowych produktów, które zawierają dużą ilość tzw. białego cukru (przyjmujemy, że łyżeczka cukru waży 5 g):
COLA
21 łyżeczek cukru (106 g w 1 litrze)
Napoje typu „cola” to jedne z najpopularniejszych napojów gazowanych i jedne z najbardziej przesłodzonych. Ich główne składniki to woda, cukier i karmel. Sprowadzona ponad 40 lat temu do Polski przez towarzysza Edwarda Gierka cola, w połowie lat 50. została nazwana przez polską prasę stonką ziemniaczaną w płynie. I jest w tym sporo racji, bo cola podnosi gwałtownie poziom cukru we krwi, ponadto zawiera kwas ortofosforowy, który jest szkodliwy dla szkliwa zębów i wypłukuje z organizmu magnez, wapń i żelazo.
NAPÓJ BANANOWO-CYTRYNOWY
28 łyżeczek cukru (140 g w 1 litrze)
Dla niejednego z nas będzie szokiem, że napój owocowy może mieć więcej cukru od coli. Według ekspertów napoje, nektary, a także przemysłowo produkowane soki mogą bardziej przyczyniać się do otyłości niż napoje gazowane. Dodatkowo producenci opatrują swoje produkty mylącymi nazwami, jak np. „Porzeczkowy”, nie podając jasno, czy jest to sok, nektar czy napój. Dopiero po przestudiowaniu składu z tyłu opakowania okazuje się, że pijemy przede wszystkim wodę z cukrem.
PTASIE MLECZKO
40 łyżeczek cukru (202 g w paczce 420 g)
Wielu z nas lubi „lekkie” słodycze typu ptasie mleczko. Po zjedzeniu kilku czekoladek wydaje się, że pochłonęliśmy dużo mniej kalorii niż jest w batoniku lub czekoladzie. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że tak naprawdę zjedliśmy kilka łyżeczek cukru! Ptasie mleczko to głównie tłuszcz i cukier, a opakowanie tego produktu to ponad 1800 kcal! Niestety podobnie sytuacja wygląda z popularnymi krówkami i śliwkami w czekoladzie.
JOGURT PITNY
13 łyżeczek cukru (65 g w opakowaniu 500 g)
W jogurcie pitnym, ale także w innych jogurtach owocowych są prawie 3 łyżeczki cukru w każdych 100 gramach produktu. Reklamowane w mediach jako zdrowe, jogurty z dużymi kawałkami owoców, z ziarnami zbóż czy błonnikiem, pod lupą tracą blask! Okazuje się, że często zawierają zagęstniki, sztuczne barwniki i dużo za dużo cukru. Za to owoców jest tam niekiedy jak na lekarstwo, nieraz na duży jogurt (400 g) przypadają 2 truskawki.
CZEKOLADA MLECZNA
12 łyżeczek cukru (60 g w tabliczce 100 g)
Czekolada mleczna i biała może mieć prawie dwa razy więcej cukru od gorzkiej. Dlatego wybierajmy tę drugą, zawierającą jak najwięcej kakao (min. 75%). Czekolada ta znana jest ze swoich dobroczynnych właściwości, zawiera magnez i antyoksydanty zwalczające wolne rodniki, a związki zawarte w kakao na pewno poprawią nam humor.
KREM CZEKOLADOWY DO SMAROWANIA PIECZYWA
68 łyżeczek cukru (340 g w opakowaniu 600 g)
Chleb z kremem czekoladowym na śniadanie nie jest najlepszym wyborem na zdrowe rozpoczęcie dnia. Jedna taka kanapka to około 2 łyżeczek cukru. Zamiast odpowiedniej dawki energii na pewno przysporzy nam centymetrów w biodrach. Wbrew reklamie, nie jest to odżywczy i zdrowy posiłek, o zrównoważonych składnikach spożywczych.
DŻEM WIŚNIOWY WYSOKOSŁODZONY
44 łyżeczki (217 g w słoiczku 320 g)
Owoce to podobno samo zdrowie, niestety do tych mocno przetworzonych producenci dodają dużą ilość cukru. Dżemy wysokosłodzone to ponad 40 łyżeczek cukru, niskosłodzone zawierają go o połowę mniej. Wybierając dżem, warto przeczytać etykietę z tyłu opakowania, często znajdziemy w nich niezdrowe substancje słodzące, barwniki oraz syrop glukozowo-fruktozowy. Wiele dżemów jest także produkowanych z przecierów, a nie z całych owoców. Najzdrowsze na pewno będą dżemy własnoręcznie przez nas przygotowane. Jeśli jednak nie mamy czasu na domowe przetwory, wybierajmy dżemy słodzone sokiem jabłkowym, wyprodukowane z jak największej ilości owoców.
KECZUP
30 łyżeczek cukru (150 g w opakowaniu 860 g)
Zarówno do keczupów, jak i do innych przetworów pomidorowych dodawany jest cukier, aby złagodzić ich kwaskowaty smak. Według Amerykańskiego Departamentu Rolnictwa niektóre sosy pomidorowe mogą zawierać prawie 30 g cukru w 100 g produktu. Warto zatem zrobić swój własny keczup domowy, do którego możemy dodać przyprawy według własnego upodobania.
CHLEB TOSTOWY
3 łyżeczki cukru (15 g w opakowaniu 0,5 kg)
Ilość ogólna cukrów w pieczywie zależy od ich ilości w mące, a także od ilości cukru dodanego do ciasta w toku produkcji. Przede wszystkim unikajmy białego pieczywa robionego z mąki pszennej, które ma bardzo wysoki indeks glikemiczny i szybko podnosi poziom cukru we krwi. Czysta glukoza ma indeks glikemiczny równy 100, natomiast IG białego pieczywa równa się 90. Oznacza to, że jedzenie białego chleba jest gorsze niż zajadanie się kostkami cukru.
ZBOŻOWE KULKI O SMAKU CZEKOLADOWYM
34 łyżeczki cukru (170 g w opakowaniu 0,5 kg)
Niestety uważane za zdrowe, płatki śniadaniowe zawierają więcej cukru niż nam się wydaje. Prawie wszystkie płatki śniadaniowe, jakie możemy znaleźć na sklepowych półkach, mają nawet od 30 do 40% cukru. Są one tak kaloryczne, że powinny być raczej uważane za słodki podwieczorek niż pełnowartościowe śniadanie.

Nazywam się Aneta Gąszcz i jestem diabetologiem z 8-letnim stażem pracy. Na moim blogu dzielę się z Wami poradami dotyczącym diety.