PSYCHODIETETYK RADZI:

 1. Schab z czosnkiem i majerankiem, pieczony w rękawie foliowym, to wspaniała sztuka mięsa nadająca się zarówno na obiad, jak i na kanapki. Rękaw foliowy zabezpiecza przed odparowaniem wilgoci z mięsa, a wielogodzinna marynata sprawia, że jest przesiąknięty aromatycznymi przyprawami.
 2. Pieczenie w rękawie foliowym jest doskonałym sposobem na przygotowywanie nie tylko mięs, ale także warzyw i ryb. Pozwala na przyrządzenie smakowitego dania bez potrzeby obsmażania na tłuszczu lub w ogóle bez użycia tłuszczu. Potrawy tak pieczone są zdrowe i niskokaloryczne.
 3. Majeranek jest bardzo polecany w zdrowej diecie. Już dwie jego łyżki zawierają mnóstwo przeciwutleniaczy, witamin i innych składników odżywczych. Zioło wzmacnia m.in. układ sercowo-naczyniowy i układ krążenia. Powoduje delikatne rozszerzanie się naczyń krwionośnych, zapobiega gromadzeniu się cholesterolu, obniża ciśnienie tętnicze krwi.
 4. Czosnek ze względu na swoje właściwości jest istotnym warzywem w jadłospisie osób z cukrzycą. Ma niski indeks glikemiczny. Jego regularne spożywanie obniża ciśnienie krwi, poziom cukru i trójglicerydów w osoczu. Jednocześnie pomaga utrzymać masę ciała w normie. Związki siarki obecne w czosnku mobilizują krwinki białe do obrony organizmu przed czynnikami zakaźnymi.

SKŁADNIKI (4 porcje):

– 400 g schabu środkowego (pieczeń lepiej jest przygotować z większej porcji mięsa)
– 4–5 ząbków czosnku (25 g)
– 2 łyżki majeranku (5 g)
– sól
– pieprz

SPOSÓB PRZYGOTOWANIA:

 1. Mięso opłukuję i lekko osuszam papierowym ręcznikiem.
 2. Czosnek drobno siekam lub przeciskam przez praskę i mieszam ze szczyptą soli.
 3. Schab nacieram pieprzem i przygotowanym czosnkiem, a następnie dokładnie obtaczam w majeranku.
 4. Mięso umieszczam w rękawie do pieczenia i schładzam przez min. 2–3 godziny w lodówce.
 5. Po schłodzeniu mięsa do rękawa wlewam kilka łyżek wody i wstawiam do zimnego piekarnika.
 6. Piekarnik nastawiam na 200°C i piekę mięso przez około pół godziny. Przyjmuje się, że na 1 kg mięsa przypada godzina pieczenia.
 7. Gotowe mięso kroję na grubsze plastry, gdy podaję je do obiadu lub na cienkie plasterki, gdy serwuję je jako wędlinę.

WARTOŚCI ODŻYWCZE W CAŁYM DANIU (4 porcje)
Energia – 733 kcal WW – 0,7 WBT – 7 IG – 30

W 1 PORCJI (ok. 90 g)
Energia – 183 kcal WW – 0,18 WBT – 1,8 IG – 30

Autor: Violetta Rzepka, psychodietetyk i pielęgniarka dietetyczna
Konsultacja merytoryczna: Lucyna Kozłowska, dietetyk

ADC-16873